ماستیک چیست ؟

 

ماستیک چیست ؟


Mastic یک چسب است که همراه با ملات نازک برای استفاده از کاشی به سطح دیوار یا کف قبل ازنصب استفاده می شود.


یکی از مواد و محصولات آب بندی می باشد و انواع مختلفی دارند. از جمله انواع آن موضوع آب بندی می توان به ماستیک های قیر گرم اجرا ، ماستیک قیری سرد اجرا ، ماستیک پلی یورتان ، ماستیک سیلکون، ماستیک اکرولیکی ، ماستیک پلی سولفید و … می باشد. این محصول بسته به نوع خود دارای کاربردها مختلفی می باشند. برخی از ماستیک ها ویژه آب بندی کانال های آب و فاضلاب می باشند. برخی دیگر از آنها ویژه آب بندی مخازن آب و فاضلاب می باشند یا کف سازی ها و برخی دیگر ویژه آب بندی کانالهای آبیاری می باشند. برخی دیگری از ماستیک دارای خواصی مانند مقاومت در برابر مواد نفتی و بعضی دیگر برای  ترمیم ترکهای آسفالت کاربرد دارند. نوعی دیگری از ماستیک جهت آب بندی دور پنجره ها و یا مصارف سبک به کار برده می شود و بسته به نوع و کیفیت در عملکرد های متفاوتی در آب بندی دارند و بسته به نوع اجرا به دو نوع ماستیک های سرد اجرا و ماستیک های گرم اجرا تقسیم می شود. این امر مربوط به درجه حرارت اجرای مواد در زمان اعمال می باشد که در زمان اجرای آن باید شرایط ایمنی به درستی مد نظر قرار گیرد.

باید توجه داشت که در زمان اجرای آن گرم اجرا دمای کار بیش از حد بالا نباشد تا باعث سوخته شدن آن نگردد. همچنین سطح زیر کار اجرای ماستیک ها باید کاملا تمیز و پاکیزه باشد. همچینین باید اجازه داد تا بسته به نوع محصول قبل بهره برداری کیورینگ ماستیک مورد نظر به اتمام رسیده باشد.

در حالی که بتونه دارای نقاط قوت، مانند خواص چسبندگی بالا و سازگاری با بسیاری از زیر شاخه ها است، عملکرد بالا در مناطق مرطوب یکی از نکات برجسته آن نیست.


Mastic چسب چینی، شیشه ای یا کاشی سرامیک است.

Mastic یک اصطلاح عمدتا قدیمی است. چسب کاشی سرامیکی مناسب تر است.

Mastic برای مناطق با رطوبت بالا توصیه نمی شود: تنها "مناطق مواجهه با آب".

چسب ماستیک بسیار چسبنده است، و آن را مناسب برای کاربردهای عمودی که کاشی ممکن است.

بهترین استفاده برای کاشی در محدوده 8 اینچ یا کوچکتر است. برای کاشی بیش از 15 اینچ توصیه نمی شود.

Mastics کاشی های قدیمی تر از رزین بوته Pistacia lentiscus گرفته شد. امروزه بتونه های معدنی، حاوی کپلیمرهای اکریلیک و کربنات کلسیم هستند. این خواص آلی یکی از دلایلی است که باعث می شود تا زمانیکه بوته های مسن تر با گذشت زمان از بین بروند.

Mastic می تواند برای مناطق مرطوب استفاده شود.

Mastic کاشی برای مقاومت بالا در برابر رطوبت شناخته نشده است. بعضی از کاشی ها ادعا می کنند که بتونه کاشی خوب در مناطق مرطوب است، تا زمانی که جرقه به درستی مهر و موم شده - و نگهداری مهر و موم شده است. سایبان های دیگر می گویند که بتونه کاشی باید در مناطق خشک باشد.

سفارشی ساختمان محصولات، یک تولید کننده اصلی از چسب های کاشی (AcrylPro)، تینتس ها و جوشکاری، می گوید که این محصول می تواند در "مناطق مرطوب کشور با مواجهه متناوب آب مانند محفظه وان و دیواره های دوش استفاده شود."

تعریف "متناوب" مهم است، زیرا دیواره های دوش را از بخش های با رطوبت بالا از حمام، مانند تابه های کف، تشخیص می دهد.

کجا می توان از Mastic استفاده کرد

کاشی دیوار

آشپزخانه یا حمام backsplashes

حمام (و یا هر اتاق) wainscot دیوار

کاشی های شیشه ای

فضای داخلی

مسکونی و یکی دیگر از طبقه پایین ترافیک (هر چند زمان خشک شدن بیشتر از thinsets است)

از کجا می توان استفاده نکنید یا نه توصیه می شود

اتاق بخار، زیر آب یا اتاق دوش

بیش از سیستم های گرمای تابشی

استخرهای شنا استخر

کاشی کاری در داخل یا اطراف ویژگی های آب

کف ترافیک بالا

هنگامی که چسبندگی فوری یک مسئله است: Thinset یک ملات ساخته شده از سیمان پرتلند، ماسه سیلیس و عوامل رطوبت است. در حقیقت، شما حتی می توانید ملات نازک خرد شده یا خرد نشده را خریداری کنید. پس از نصب هیچ بویایی (یا بوی های ردیابی) ندارد. این در بیشتر تاسیسات توصیه می شود. با این حال، زمان های طولانی درمان می شود، زمانی که می توانید کاشی را به صورت عمودی نصب کنید. Mastic کاشی دارای خواص چسبندگی بهتر برای سطوح عمودی است. این "گرفتن" عالی است، و این بر روی دیوار ها مهم است.

خواص پر کردن و ساختن: یکی دیگر از تفاوت ها: گاهی اوقات هنگامی که کاشی کاری شما نیاز به ایجادفشار با ملات نازک است. Thinset به خوبی برای این کار می کند زیرا دارای خواص عالی "ساخت" و خواص چسبنده است. در حالی که مجموعه نازک به معنای یک سطح نباشد (ترکیباتی وجود دارد که این کار را انجام می دهد)، می تواند مشکلات جزئی را حل کند. پر کردن، تسطیح کردن، و عمل کردن به عنوان یک "سازنده" غیر ممکن است با بشقاب کاشی انجام شود، زیرا آن مایغ بیشتری است و هیچ قابلیت پر شدن ندارد. Mastic تمایل به گسترش سریع، داشتن یک قوام شبیه تونک پنکیک است.

مسائل مربوط به اندازه: یک جنبه جالب از چسب کاشی ها این است که بهترین آنها برای کاشی های کوچکتر در محدوده 8 اینچ یا کوچکتر استفاده می شود. در خرج کردن، می توان آن را با کاشی تا 15 اینچ، اما این توصیه نمی شود و زمان خشک شدن به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

خواص و اثرات

چسبندگی فوق العاده زیاد به انواع مصالح ساختمانی نظیر بتن ، سنگ ، انواع فلزات و

درصد ازدیاد طول زیاد

حفظ قابلیت انعطافپذیری در گرمای بسیار زیاد و یخبندان

مقاوم در برابرعوامل محیطی مقاوم در برابر تابش نور خورشید

قابلیت رنگ پذیری با انواع رنگهای حلال دار یا محلول در آب

بدون انقباض و شره

غیر سمی و قابل کاربرد در مجاورت با آب آشامیدنی

بتونه ماستیک کناف

بتونه ماستیک کناف برای ایجاد سطح صاف و جلوگیری از ایجاد حالت سایه روشن و نمایان شدن محل درزها (که حاصل اختلاف نوع مصالح زیر رنگ می باشد) پس از عملیات درزگیری و قبل از رنگ آمیزی بتونه ماستیک کناف به کار می رود.

موارد کاربرد بتونه ماستیک کناف

بتونه ماستیک کناف به صورت آماده مصرف عرضه شده و از آن می توان جهت موارد ذیل استفاده نمود:

بتونه ماستیک کناف جهت درزگیری صفحات روکش دارگچی (به همراه نواردرزگیر)

بتونه ماستیک کناف مناسب جهت پوشش کل سطوح (پس از اتمام مراحل درزگیری و پوشش درزها) که اصطلاحا ماستیک کاری نامیده می شود.

با استفاده از بتونه ماستیک کناف می توان از ایجاد حالت سایه روشن که حاصل از اختلاف نوع مصالح زیر رنگ و میزان جذب رنگ متفاوت آنهاست، جلوگیری نمود.

پودر ماستیک

پودر ماستیک برای ایجاد سطح صاف و جلوگیری از ایجاد حالت سایه روشن و نمایان شدن محل درزها (که حاصل اختلاف نوع مصالح زیر رنگ می باشد) پس از عملیات درزگیری و قبل از رنگ آمیزی به کار می رود.

موارد کاربرد پودر ماستیک

پودر ماستیک برای نصب صفحات روکش دار گچی و صفحات پوشش یافته با عایق های فوم پلی استایرینو یا پشم سنگ بر روی تیغه های آجری،بتنی،سفالی،سیپورکس،هبلکس و دیواره های گچی مورد استفاده ی باشد .

پودر ماستیک جهت بهبود خواص صوتی و حرارتی دیوار موجود و یا به عنوان گچ و خاک و سفیدکاری به کار می رود.

پودر ماستیک به صورت آماده مصرف عرضه شده و از آن می توان جهت موارد ذیل استفاده نمود:

پودر ماستیک جهت درزگیری صفحات روکش دارگچی (به همراه نواردرزگیر) استاده می گردد .

از پودر ماستیک جهت پوشش کل سطوح (پس از اتمام مراحل درزگیری و پوشش درزها) که اصطلاحا ماستیک کاری نامیده می شود.

با استفاده از پودر ماستیک می توان از ایجاد حالت سایه روشن که حاصل از اختلاف نوع مصالح زیر رنگ و میزان جذب رنگ متفاوت آنهاست، جلوگیری نمود.

بتونه درزگیر

بتونه درزگیر ترکیبی است از گچ مخصوص و مواد افزودنی که بصورت پودر آماده ترکیب با آب عرضه می شود .

بتونه درزگیر برای درزگیری درز بین صفحات روکش دار گچی و محل پیچ ها استفاده می شود.

موارد کاربرد بتونه درزگیر

بتونه درزگیر برای بتونه کاری و درزگیری با نوار کاغذی یا نوار مخصوص در سیستم های ساخت و ساز خشک به کار می رود.

بتونه درزگیر به صورت لایه های نازک برای درزگیری صفحات روکش دار گچی پس از نصب و یا تعمیرات سطوح آسیب دیده صفحات روکش دار گچی، پر کردن درزها و سوراخ های قطعات بتونی، بتونه کاری سطوح بتونی و یا سفید کاری دیوارک های گچی با حداقل ضخامت یک تا سه میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات بتونه درزگیر

ماده اصلی بتونه درزگیر، گچ به صورت پودر می باشد که ضمن ترکیب با سایر افزودنی ها به کیفیت و خواص لازم جهت استفاده برای درزگیری و یا نازک کاری سطوح مربوطه رسیده است.

 درزگیر کاشی و سرامیک

- درزگیر کاشی و سرامیک جهت آب بندی سرویس های بهداشتی بدون نیاز به تخریب کاشی و سرامیک ها مناسب می باشد .

- آب بندی و نفوذ ناپذیر نمودن سطوح ساختمانی با استفاده از درزگیر کاشی و سرامیک .

- ترمیم و تعمیر کلیه سطوح زیرکار با استفاده از درزگیر کاشی و سرامیک .

- درزگیر کاشی و سرامیک جهت اتصال بتن یا ملات جدید به بتن قدیم استفاده می گردد .

- آب بندی نمودن 100% انواع رنگ های پایه اکریلیک خصوصا رنگ های استخری

- اتصال کفپوش های بر پایه سیمان بر روی سطوح زیر کار

- درزگیر کاشی و سرامیک باعث افزایش فوق العاده چسبندگی ملات یا بتن می گردد .

- درزگیر کاشی و سرامیک باعث افزایش نفوذ ناپذیری بتن در برابر عوامل محیطی می گردد .

- کاهش اثرات جمع شدگی و انقباض با درزگیر کاشی و سرامیک .

- افزایش خاصیت الاستیسیته

- افزایش دوام در مقابل عوامل گوناگون فیزیکی و شیمیایی

- افزایش مقاومت سایشی و کششی و خمشی با استفاده از درزگیر کاشی و سرامیک .

- درزگیر کاشی و سرامیک هیچ گونه اثر سویی برآب اشامیدنی ندارد .

ماستیک پلی یورتان چیست؟

ماستیکها  درپایه های مختلف شیمیایی پلی یورتان ، پلی سولفاید ، قیری ، و سیلیکونی عرضه می گردند.

انتخاب یکی از انواع این محصول بر مبنای کاربرد استفاده از این ماده  صورت می پذیرد ، از جمله  سایر کاربردهای ماستیک میتوان به ترمیم ترکهای آسفالت ، درزبندی قطعات پیش ساخته و لوله ها ، درزبندی نمای کامپوزیت ، آببند نمودن سد و نیروگاه ها – منهول ها – مخازن آب آشامیدنی – کانال های آب و فاضلاب – کانالهای آبیاری – دور پنجره ها و … اشاره کرد.

قوی ترین و پر کابرد ترین نوع ماستیک ها پلی یورتان می باشد.ماستیک های پلی یورتان به صورت تک جزئی  بر پایه رزین پلی یورتان طراحی شده اند و به عنوان نسل جدید الاستومرهای ترموست پرکننده درزهای انبساطی می باشند. این نوع ماستیک با مقاومت بالا در برابر نور خورشید و با دوام عالی ، سریع خشک می شوند و با توجه به ضدجلبک و خزه بودن برای  پر نمودن هر نوع درز انبساطی بسیار مناسب هستند. شرکت سدید بنا نیز ارائه دهنده نوع بسیار مرغوب ماستیک پلی یورتان ، ساخت کشور ترکیه می باشد که با نام استرن عرضه می گردد.

نوع دیگری از ماستیکها (پر کننده های درز)، ماستیکهای پایه قیری بوده که در دو نوع گرم اجرا و سرد اجرا عرضه می گردند .تفاوت ماستیک های قیری گرم اجرا و سرد اجرا در نحوه عملکرد و اجرای این مواد می باشد ، درجه حرارت و عمودی یا افقی بودن درز مورد نظر از موا ردی هستند که در هنگام انتخاب این نوع ماستیک ها باید به آن ها توجه شود.

نکته حائز اهمیت در ماستیک های قیری گرم اجرا دمای حرارت می باشد که در صورت بیش از حد  بالا بردن دما، ماستیک دچار پدیده سوخته شدن می شود . به همین منظور در اجرا آنها می بایست از ابزار آلات ویژه استفاده نمود .

در هنگام اجرا سطح زیر کار اجرای ماستیک ها باید عاری از هرگونه آلودگی باشد. و در هنگام بهره برداری از این محصول باید کیورینگ این ماده کاملا به اتمام رسیده باشد.

 

نام ماستیک چیست ؟
چاپ
ماستیک چیست ؟
ارسال شده: مهر 15, 1397,
نظرات: 0,
نویسنده: Anonym
تعداد نمایش ها: 1397

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید