انواع شیشه و ویژگی آن برای ساخت و ساز

انواع شیشه و ویژگی آن برای ساخت و ساز

 شیشه یک ماده سخت است که ممکن است در طبیعت شفاف یا شفاف و شکننده باشد. این تولید توسط فرایند فیوژن تولید می شود. در این فرآیند، شن و ماسه با آهک، سودا و برخی از مواد افزودنی مخلوط شده و سپس به سرعت سرد می شود. شیشه در ساخت و ساز با هدف معماری در مهندسی استفاده می شود.
خواص مهندسی شیشه
شفافیت
استحکام
امر عملی
عبور
ارزش U
رفلکس
شفافیت شیشه
شفافیت از ویژگی اصلی شیشه است که اجازه می دهد بینش دنیای خارج از طریق آن به چشم بیاید. شفافیت شیشه می تواند از طرف هر دو طرف یا فقط یک طرف باشد. در یک طرف شفافیت، شیشه مثل آینه از طرف دیگر رفتار می کند.
قدرت شیشه
قدرت شیشه بستگی به مدول ارزش پارگی شیشه دارد. به طور کلی شیشه یک ماده شکننده است، اما با افزودن افزودنی ها و ورقه های ورقه ای می توان آن را قوی تر ساخت.
کارایی شیشه
شیشه ای را می توان به هر شکل و یا می توان آن را در طول ذوب ریخته می شود. بنابراین، کارایی شیشه از ویژگی های برتر شیشه است.
عبور
کسر قابل مشاهده از نور که از طریق شیشه عبور می کند، ویژگی انتقال توان قابل مشاهده است.
مقدار U از شیشه
مقدار U نشان دهنده مقدار گرما از طریق شیشه است. اگر یک شیشه گفته می شود واحد عایق شده باشد، باید مقدار آن را پایین بیاورد.
ویژگی بازیافت شیشه
هر شیشه ای می تواند 100٪ قابل بازیافت باشد همچنین می تواند به عنوان مواد خام در صنعت ساخت و ساز استفاده شود.
انواع شیشه و کاربرد آنها در کارهای ساختمانی
انواع شیشه مورد استفاده در ساخت و ساز عبارتند از:
شیشه فلوت
شیشه شکنندگی
شیشه های چند لایه
شیشه ای اضافی تمیز
شیشه ای رنگی
شیشه رنگی
شیشه ای سخت
بلوک های شیشه ای
پشم شیشه
واشرهای شیشه ای عایق بندی شده
شیشه ای شناور
شیشه فلوت از سیلیکات سدیم و سیلیکات کلسیم ساخته شده است، همچنین به عنوان شیشه لیمو سودا نامیده می شود. روشن است و صاف است، باعث برانگیختگی می شود. این عینک ها از دامنه ضخامت 2 تا 20 میلیمتر در دسترس هستند. آنها دامنه ای از 6 تا 36 کیلوگرم در متر مربع دارند. این موارد به عنوان جبهه فروشگاه، مکان های عمومی و غیره استفاده می شود.
شیشه های ساختمانی در انواع و دسته های مختلفی تولید و استفاده می شود:
دسته اول شیشه تخت
دسته دوم شیشه سکوریت
دسته سوم شیشه خم
دسته چهارم شیشه لمینت یا ضد گلوله
دسته پنجم شیشه دو جداره
شیشه رنگی :
شیشه های رنگی با افـزودن و کم کردن بعضی مواد شیمیایی در مصالح اولیه تهیه شیشه به دست می آید. به روشی دیگر شیشه سفید را در شیشه مذاب رنگی فـرومی کنند تا دو روی آن رنگی شود. شیشه های رنگی بیشتر در ویترین مغازه ها، نمایشگاه ها، آزمایشگاه ها، ساختمان های صنعتی و ساختمان های مسکونی با طراحی خاص به کار می روند. این شیشه ها در مقایسه با شیشه های معمولی بخش اعظمی از نور را جذب و بخش کمتر را از خود عبور می دهند .

شیشه ضد آتش (پیرکس):
شیشه پیرکس یا ضد آتش در مقابل حرارت، مقاومت زیادی دارند، معمولا از آن ها به عنوان ظروف آزمایشگاه و آشپزخانه و یا در جلوی بخاری های دیواری و اجاق ها استفاده می نماید .
شیشه سکوریت:
اولین بار توسط شرکت فرانسوی سنت گوبین طراحی و ابداع شد و این نوع شیشه با نام تجاری سکوریت وارد بازار گردید. از این زمان به بعد شیشه های سکوریت مصارف بسیاری از جمله در صنایع خودرو سازی ، ساختمان ، قطار ها، هواپیماها ، ... پیدا کرد. شیشه های سکوریت دارای استحکام 5 الی 8 برابر شیشه های معمولی هستند . بنابر پس از شکستن به تکه ها و ذرات کوچک و ریزی تبدیل می شوند که دارای لبه های تیز و خطرناک نمی باشند. ستفاده از شیشه معمولی (غیر سکوریت) در نمای ساختمانهای بلند مرتبه در صورت بروز حادثه اعم از طبیعی مانند زلزله یا حوادث ناشی از دخالت بشر ، خطر آسیب دیدگی جدی و حتی مرگ به همراه دارد، چرا که شیشه شکسته شده به صورت قطعات بزرگ در هوا شناور می شود و شعاع زیادی را در معرض خطر قرار می دهد . بکار گیری شیشه های سکوریت بعلت شدن شیشه در صورت شکست و ریزش پای ساختمان خطرات احتمالی را به حداقل ممکن کاهش می دهد.

شیشه طلقی ساختمان:
شیشه طلقی ساختمان به دو روش : 1- استفاده از طلق های PVB (پلی وینیل بوتیرال) و 2- رزینی تهیه می شود. این نوع محصول از دو لایه شیشه و یک لایه طلق یا رزین تشکیل شده است. از خواص این شیشه مقاومت در برابر عبور اجسام و عدم ریزش آن پس از شکست می باشد و همچنین می تواند به عنوان عایقی مناسب در برابر نور و صوت بکار رود.

اين شيشه با به هم چسباندن دو يا چند شيشه تخت با ضخامت هاي مختلف توسط يک يا چند لايه فيلم پليمري توليد مي شود. در فرايند توليد اين محصول مي توان علاوه بر استفاده از فيلم هاي پليمري رنگي، ضمن سود جستن از قابليت ايجاد رنگهاي گوناگون، اشياي مختلفي مانند پارچه، کاغذ، برگ، سيم و . . . را بنا به سليقه مشتري در بين لايه هاي شيشه طلقي قرار داده و شيشه هايي به اشکال و طرحهاي مختلف براي مقاصد گوناگون توليد نمود.


شیشه های Low-E:
به شیشه هایی گفته می شود که دارای پوشش خاصی باشند. این پوشش بیرنگ است و باعث می گردد که پرتوهای نوری با طول موج پایین (یا اشعه با انرژی بالا) وارد ساختمان شوند، اما اجازه خروج این اشعه را که پس از برخورد با اسباب و اثاثیه داخل منزل طول موجش افزایش می یابد نمی دهد. بنابر این انرژی گرمایی در داخل ساختمان ذخیره می گردد.
شیشه دو جداره:
شیشه دوجداره از ترکیب دو لایه شیشه و یک لایه جدا کننده آلومینیومی که با رطوبت گیر (سیلیکاژل) پر شده است ساخته می شود . بین دو لایه شیشه را می توان با گاز آرگون (عایق حرارتی) یا SF6 (عایق صوتی) یا ترکیبی از آن دو پر نمود.
از مزایای این نوع شیشه در در پنجره های ساختمانها :
- صرفه جوئی در مصرف انرژی
- کاهش تولید گازهای آلاینده تا حدود 70%
- جلوگیری از تولید گازهای زیان آور و حفاظت از محیط زیست
- کاهش آلودگی صوتی و ...

شیشه چاپ:

این نوع چاپ با استفاده از تکنولوژی روز دنیا به صورت چاپ سیلک با رنگ سرامیک و چاپ دیجیتال (Digital Printing) بارنگ ارگانیک، جهت اجرای انواع طرح ها با 16طیف رنگی ممکن می‌باشد.

شیشه های اسپندرال
شیشه های اسپندرال نوعی شیشه غیر شفاف می باشد که رنگهای مختلف تولید می شود . به دلیل غیر شفاف بودن فضای پشت این شیشه ها قابل رویت نمی باشد . این نوع شیشه ها در نمای ساختمان می تواند با دیگر قسمتها تضاد داشته باشد یا کاملا هماهنگ باشد . این نوع شیشه ها به منظور پوشاندن سطوح ناخواسته مانند فضای بین طبقات در نماهای تمام شیشه ای و سقف های شیشه ای ، ویترین فروشگاهها ، دکوراسیون داخلی و . . . به کار می روند .
شیشه های اسپندرال به علت رنگی بودن بخشی از انرژی خورشید را جذب می کنند و به همین علت این شیشه ها حتما باید جهت استفاده سکوریت گردند .
شیشه های آنتي رفلکس
این نوع شیشه ها درصد بالایی از نور را از خود عبور داده و میزان انعکاس و بازتاب نور در آنها 8 برابر کمتر از شیشه های فلوت معمولی می باشد و به همین دلیل تصویر اشیاء رو به رو در آنها منعکس نمی شود و محصولات بسیار مناسبی جهت ویترین ها می باشند .
شیشه ایمنی شرق قابلیت ارائه شیشه های آنتی رفلکس به مشتریان را دارد .
شیشه های سندبلاست
شیشه ایمنی شرق با استفاده از دستگاه اتوماتیک CNC لیزری سندبلاست قادر به حکاکی و کنده کاری و ایجاد طرح های مختلف به صورت سندبلاست بر روی انواع شیشه ها طبق نیاز مشتریان می باشد .
شیشه های LED
این نوع شیشه ها دارای نقاط نورانی می باشد که بدون دریل کاری در داخل شیشه بوجود آمده است . بعلت زیبایی بسیار زیاد ، استفاده از این نوع شیشه ها در نماهای خارجی و دکوراسیون داخل ساختمانها و مکانهای عمومی زیبایی خاصی به این اماکن خواهد بخشید .
شیشه های خود تمیز شونده
نام این شیشه ها شاید تا حدودی عملکرد آنها را نشان دهد . شیشه هایی که آلودگی چندانی را به خود نمی گیرند و با بارش باران و یا تابش آفتاب کاملا تمیز می شوند . شیشه های خود تمیز شونده به دو روش سطح خود را از آلودگی پاک می کنند .


آشنایی با مکانیزم علمی شیشه های خود تمیز شونده : 
1) خاصیت فوتوکاتالیسی در شیشه خود تمیز شونده : 
لایه های متشکل از نانوکریستال های دی اکسید تیتانوم در فاز آناتاس با پرتو فرابنفش تحریک شده و باعث می شود الکترون اتم های سطحی با جذب فوتون برانگیخته شود، مولکول های اکسیژن هوا در برخورد با سطح این الکترون ها را می ربایند . در این حالت سطح ماده بسیار فعال می شود ، بطوریکه می تواند آب را نیز اکسید کند . به این دلیل این ماده در برخورد با مولکول های آلوده کننده که عموما مولکول های آلی کربنی هستند می توانند آنها را اکسید کرده ، به دی اکسید کربن آب و غیره تبدیل کند .
2) خاصیت فوق آبدوستی در شیشه های خود تمیز شونده : 
از یک دیدگاه مواد به دو دسته آبدوست و آبگریز تقسیم می شوند . مواد آبدوست معمولا دارای پیوندهای قطبی بوده و می توانند در تماس با مولکول آب آن را جذب کنند . اما مواد آبگریز بر خلاف دسته قبل دارای پیوند های غیر قطبی هستند . اتم های این مواد یکدیگر را جذب می نمایند و می توانند با مولکول های آلی پیوند خوبی برقرار کنند ، اما با آب و مواد قطبی پیوند برقرار نکرده و آب از سطح آن دور می شود .
دی اکسید تیتانیوم ماده ایست که می تواند در شرایطی حالت آبدوستی را در خود تشدید کند . چنانچه سطح این ماده با نور فرابنفش تحریک شود با فرایندی که در بخش قبل توضیح داده شد ، در مجاورت آب پیوند های اکسیژن این ماده شکسته شده و به پیوند هیدروکسیل تبدیل می شود . بنابراین هر اتم تیتانیوم روی سطح دارای دو گروه هیدروکسیل بوده و می تواند مولکول های آب را با پیوند هیدروژنی جذب نماید از این سطح این ماده خاصیت فوق آبدوستی به خود می گیرد . شیشه های خود تمیز شونده در برخورد نور ماورای بنفش فعال شده و با تجزیه مواد آلی یا ایجاد باندهای ضعیفا بین سطح مواد آلاینده به راحتی تمیز می شوند .
شیشه های مات شونده
این نوع شیشه دو لایه بوده و به دلیل داشتن یک لایه مخصوص در میان دو لایه شیشه علاوه بر اینکه عایق اشعه UV می باشد . با قطع و وصل شدن جریان برق متصل به شیشه به صورت مات و شفاف در آمده و محصول مناسبی جهت جداسازی فضای داخلی بصورت موقت می باشد .

شیشه لمینیت

 که از دو یا چند شیشه و طلق PVB (پلی وینیل بوتیرال) تشکیل می شود از نظر مقاومت در برابر ضربه در سطح بسیار بالاتری نسبت به شیشه های نشکن قرار دارد. طلق قرار گرفته ما بین شیشه ها مانع از فروپاشی شیشه پس از شکستن می گردد که از نظر امینیتی بسیار مناسب می باشد.
شیشه خم دوجداره
اين شرکت با بهره گيري از دستگاه هاي تمام اتوماتيک شامل ميز برش ،آماده سازي، بوتيل زني، خم اسپيسر، تزريق پلي سولفايد، تزريق رطوبت گير(desicant) ، شستشو، پرس صفحه اي بزرگ و در نهايت تزريق گاز آرگون قادر است شيشه هاي دو جداره يا سه جداره را مطابق با استانداردهاي اروپا در ابعاد حداکثر 2000*2500 و حداقل 250*300 ميليمتر توليد نمايد.

شیشه عایق گرماساز انرژی

Sunergy بهترین شیشه با عملکرد بالا و با پوشش سخت در جهان میباشد که با خاصیت ویژه خود در تمام فصول سال با عث صرفه جویی در مصرف انرژی میگردد. با استفاده از شیشه های سانرژی زمستانی گرم و تابستانی خنک در انتظار شماست.

شیشه نشکن
این نوع شیشه ها شامل دو یا چند لایه شیشه اند که به وسیله ورقه هایی از نایلون شفاف تحت حرارات و فشار به هم متصل می شوند . همچنین بعضی از انواع شیشه های طلق دار به عنوان عایق صوتی ، جاذب حرارت ، کاهنده شفافیت و شیشه ایمنی به کار برده می شوند . وقتی که این شیشه ها می شکنند ، خاصیت کشسانی نایلون ، مانع از پخش و پراکندگی ذرات شیشه می شود . از جمله کاربردهای این نوع شیشه ها در خودرو ها و ویترین مغازه هایی که اشیا گران قیمت می فروشند استفاده می گردد . ممکن است شیشه نشکن را از جنس شیشه سکوریت بسازند .
شیشه مسطح
این نوع شیشه را با اضافه نمودن توری فلزی ، میان شیشه می سازند و بیشـتر برای درهای ورودی ، کارگاه ها ، موتورخانه ها ، آسانبرها و هـر جایی که خطر شکـسـتن و فرو ریختن شیشه وجود دارد ، استفاده می نمایند .
شیشه کروماتیک
شیشه ای رنگی در اتاق های ICU، اتاق جلسه و غیره استفاده می شود و می تواند کارایی شفاف شیشه را کنترل و داخلی را از نور روز حفظ کند. شیشه رنگی ممکن است فتوکرومیک باشد که دارای لنزهای حساس به نور، ترموس کروماتیک است که دارای لمینیت حساس به حرارت و الکتروکرومی است که دارای لنز الکتریکی بر روی آن است.
Glass Shatterproof Glass
شیشه ای ضد ضربه برای پنجره ها، اشعه ماوراء بنفش، کف و غیره استفاده می شود. برخی از انواع پلی وینیل بوتیل پلاستیک در فرآیند ساخت آن اضافه شده است. بنابراین، هنگامی که شکسته می شود، نمی تواند قطعات تیز لبه ای ایجاد کند.

با تکنوساخت همراه باشید.

نوع محصول-خدماتانواع شیشه و ویژگی آن برای ساخت و ساز
Print
ارسال شده: اردیبهشت 31, 1397,
نظرات: 0,
نویسنده: Anonym
تعداد نمایش ها: 3309
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید