بازار مسکن جان گرفت

به گزارش تکنوساخت و به نقل از کارگر آنلاین، بررسی تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن‌ماه امسال نشان می‌دهد تعداد معاملات واحد‌های مسکونی شهر تهران نسبت به دی ماه ۹۹ با رشد ۱۱.۴ درصدی به ۳.۹ هزار واحد مسکونی رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۷۰.۵ درصدی داشته است.

بر اساس آمارهای منتشره از سوی بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران به رقم ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه گذشته ۳.۷ درصد افزایش داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از مجموعه ۳ هزار و ۹۱۷ واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در بهمن‌ماه واحد‌های تا ۵ سال ساخت ۳۹.۴ درصد از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند که در مقایسه با بهمن سال قبل ۳.۸ درصد کاهش یافته است.

از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بیشترین سهم معاملات و قرارداد‌های مبایعه‌نامه با سهم ۱۳.۵ درصدی به منطقه ۵ اختصاص دارد و پس از آن منطقه ۱۰ با ۸.۷ درصد و منطقه ۴ با سهم ۸.۱ درصدی رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند.

به طور کلی ۷۰.۹ درصد از معاملات ملکی انجام شده در شهر تهران در بهمن امسال مربوط به ۱۰ منطقه، ۵، ۴، ۲، ۱۴، ۱۰، ۱۵، ۷، ۸، ۱ و ۱۱ بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۹.۱ درصد از معاملات را شامل می‌شود.

منطقه ۱ شهرداری تهران پرچمدار قیمت
بر اساس این گزارش بیشترین قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در شهر تهران با رقم ۵۸ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان با رشد ۱۱۰ درصدی نسبت به سال قبل مربوط به منطقه یک و کمترین قیمت مربوط به منطقه ۱۸ با قیمت ۱۱ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان و با رشد ۶۷ درصدی نسبت به سال گذشته بوده است.

تعداد معاملات آپارتمانی مسکونی شهر تهران در ۱۱ ماهه سال ۹۹ حدود ۷۸ هزار واحد مسکونی بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۴ درصد افزایش یافته است و نسبت به سال ۹۹، ۳۵.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است متوسط قیمت هر متر مربع در ۱۱ ماهه ابتدایی سال ۹۹، ۲۳ میلیون و ۲۸۳ هزار تومان بوده که نسبت به سال ۹۸، ۶۳ و نیم درصد و نسبت به سال ۹۹، ۷۸.۹ درصد رشد پیدا کرده است.

بیشترین تقاضا برای خرید واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در دامنه قیمتی ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان در هر متر مربع بوده که سهم ۷.۵ درصدی را به خود اختصاص داده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در بهمن‌ماه امسال توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده که ۶۱.۳ درصد از واحد‌های معامله شده با قیمتی کمتر از قیمت متوسط یعنی ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله شده است.

بیشترین سهم معاملات انجام شده مربوط به واحد‌های مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ متری بوده که سهم ۱۵ درصدی را به خود اختصاص داده و در مجموع واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر ۵۷.۲ درصد از معاملات را نصیب خود کرده است.

بر اساس آمار منتشره از بانک مرکزی واحد‌های مسکونی معامله شده بر اساس ارزش بیشترین سهم از معاملات انجام شده مربوط به واحد‌های با ارزش ۶۰۰ میلیون تا ۸۵۰ میلیون تومان بوده است و حدود ۵۳.۲ درصد از معاملات به واحد‌های مسکونی با ارزش کمتر از یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان اختصاص یافته است، در بحث اجاره‌بها نیز شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران ۳۰.۶ درصد رشد داشته و در کل مناطق شهری رشد ۳۳.۹ درصدی را به خود اختصاص داده است.

Print
ارسال شده: اسفند 12, 1399,
دسته ها: اخبار, اخبار روز,
نظرات: 0,
تعداد نمایش ها: 629

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر