چگونه یک تشک را تمیز کنیم؟

چگونه یک تشک را تمیز کنیم؟

قبل از اینکه تمیز کردن تشک خود را شروع کنید، روتختی را بشویید . برچسب های تولید کننده را بررسی کنید و از ملایمترین تنظیمات مجاز استفاده کنید زیرا گرما باعث می شود که گرد و غبار آن ثابت شود.  یا روکش آنرا جدا کنید و جداگانه شستشو دهید. بهتر است روکش در ماشین لباسشویی و با آب داغ شسته شود و خشک کن ماشین لباسشویی نیز فعال شود. بخاطر داشته باشید شستشوی روکش ، برای تشک های خوشخواب بسیار ضروری است. برای تشک خود حتما روکش های دو طرفه زیپ دار و یا یکطرفه کشدار استفاده کنید تا کاملا پهلوها و ترجیحا بخشی از طرف دیگر تشک را هم پوشش دهد و بتواند تا مدت ها تشک را تمیز نگه دارد.


جاروبرقی شما بهترین ابزار برای تمیز کردن تشک است. از بالای تشک شروع کنید و راه خود را در مسیرهای باریک و پیوسته کار کنید. طرفین را همانطورجارو کنید.
 برای این کار باید سر باریک جارو برقی انتخاب شود تا تمامی درزهای تشک را پوشش دهد. درزهای تشک محل تجمع گرد و خاک و مو هستند و سلولهای مرده پوست نیز در همین درزها جمع میشوند بنابراین با حوصله جارو کشیدن این درزها بسیار مهم است. وقتی تشک کاملا عاری از گرد و خاک شود میتوان همه لکه های موجود بر آن را دید. بنابراین تمیز کردن و شستشوی لکه ها ساده تر خواهد شد.


برای شستشوی لکه ها، یک تمیز کننده با کیفیت انتخاب کرده و درآب حل کنید. اگر هیچ تمیز کننده ای در دسترس نبود میتوانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. پارچه ای نه چندان زبر را انتخاب کرده و در مایع فرو ببرید و سپس پارچه را بصورت حلقه ای و دایره وار بر روی لکه بکشید و این کار را چندین بار برای هر لکه تکرار کنید. وقتی برای چند بار این کار را انجام دهید لکه یا پاک شده یا بسیار کم رنگ میشود. حتی اگر لکه بسیار قوی باشد و اینکار تنها کمی بر روی آن اثر کند، می توانید مطمئن باشید باکتری ها و آلودگی لکه را با این کار کاملا از بین برده اید.


پس از اتمام لکه گیری، تشک را در هوای آزاد رها کنید تا کاملا خشک شود. پس از پایان شستشوی لکه و وقتی تشک کاملا خشک شد برای از بین بردن بوی مواد شوینده و بوی ماندگی تشک می توان از جوش شیرین استفاده کرد. بطور کلی جوش شیرین برای رفع بوی نامطبوع بسیار مفید است و برای کالای خواب و پوست شما ضرری ندارد. مقدار جوش شیرین برای یک تشک احتمالا حدود 500 گرم یا کمی بیشتر خواهد بود و باید آنرا کاملا روی سطح تشک پخش کنید. برای اینکار میتوانید از یک الک دستی کوچک استفاده کرده و جوش شیرین را روی سطح تشک بصورت یکنواخت و یک دست بتکانید.

پس از پخش کامل جوش شیرین ، تشک را حداقل برای یک ساعت و اگر محدودیت خاصی ندارید برای چند ساعت به همان حالت رها کنید. اگر در این مدت بتوانید تشک را در معرض نور آفتاب قرار دهید به تاثیر گذاری جوش شیرین کمک شایانی کرده اید. بهتر است این زمان را کوتاهتر نکنید و اجازه دهید جوش شیرین کار خود را بر روی تشک انجام دهد. پس از اتمام 24 ساعت دوباره نوبت جارو کشیدن تشک میرسد. این بار می توانید ابتدا با سری معمولی و پهن جارو بطور کلی جوش شیرین را جارو کنید و سپس با سری باریک درزهای تشک را جارو کشیده و جوش شیرین باقیمانده را خارج کنید.

وقتی کاملا جوش شیرین جارو شد ترجیحا برای مدت کوتاهی تشک را در هوای آزاد قرار دهید و یا پنجره اتاق را باز بگذارید. سپس میتوانید مجددا کاور تشک را بکشید و استفاده از تشک تمیز خود را از سر بگیرید. شستشوی تشک خوشخواب عموما کار سختی به نظر میرسد اما اگر یک روز وقت خود را به این کار اختصاص دهید خواهید فهمید شستشوی دوبار در سال تشک نمیتواند آنقدرها هم سخت و وقت گیر باشد. همچنین میتوانید تشک خود را هر چند ماه یکبار بچرخانید و برعکس کنید تا هم به سالم ماندن و جا نینداختن تشک و هم به تمیز ماندن آن برای مدت طولانی تر کمک کنید. البته اصول و نحوه صحیح چرخاندن تشک را نیز باید در نظر گرفت تا به صورت اصولی انجام شود و به سلامت شما و تشکتان آسیبی وارد نشود .

لکه ها را از بین ببرید.
تشک ها به طور معمول سه نوع از لکه ها را به دست می آورند: خون، ادرار و آنچه که ما "دیگر مایعات بدن" می نامیم. .که ی نوشیدنی که به تازگی روی تشک ریخته شده و هنوز مرطوب هستند باید فورا پاک شوند. یک پارچه تمیز را با آب سرد خیس کنید. لکه را با پارچه مرطوب لکه گیری کنید. هرگز روی لکه را با دستمال نکشید. زیرا این کار می تواند لکه را پخش کند. سعی کنید با ضربات دستمال، لکه را جذب دستمال کنید.
 دو قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) پراکسید هیدروژن و ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) مایع ظرفشویی را در یک کاسه کوچک بریزید. با استفاده از یک قاشق آن هم بزنید تا کف ایجاد شود. یک مسواک قدیمی بردارید و آن را به کف آغشته کنید. به آرامی مایع و کف را روی مناطق کثیف تشک بمالید. سپس با یک دستمال مرطوب روی آن را بکشید.
با لکه بر می توانید از شر لکه های سخت تری که در مرحله قبل موفق به تمیز کردن آن نشده اید بر بیایید. روی یک دستمال تمیز لکه بر را اسپری کنید. سپس دستمال را روی لکه ها بکشید. اجازه دهید لکه‌بر ۱۵ دقیقه روی تشک باقی بماند. سپس همان منطقه را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید.

دقت کنید که لکه‌بر را به طور مستقیم بر روی تشک اسپری نکنید. تشک ها، به خصوص تشک های فومی، برای خیس شدن طراحی نشده اند.
لکه بر، می تواند لکه‌ی خون، ادرار، عرق، استفراغ، روغن و دیگر لکه ها به راحتی تمیز می کند.
همانطور که در مطلب اشاره گردید استفاده از محافظ تشک راهکاری بسیار مناسب جهت جلوگیری از کثیف شدن تشک شما و افزایش زمان نیاز به شستشوی آن می باشد. .

چاپ
چگونه یک تشک را تمیز کنیم؟
ارسال شده: بهمن 15, 1397,
نظرات: 0,
نویسنده: Anonym
تعداد نمایش ها: 250

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید